Katarzyna Kamecka Lektor

Zavřít

O mně

V tanci cítím svoji osobní svobodu a možnost pracovat s tím, co tu svobodu ohraničuje. Pomáhá mi se dívat na život z jiné, více intuitivní perspektivy. Je to pro mně úžasný způsob, jak trávit čas s lidmi, příležitost potkávat se a učit se od sebe navzájem neverbálně komunikovat.

Pocházím z Wroclavi v Polsku. Vystudovala jsem tam kulturologii na univerzitě a divadelní výchovu. Od dětství jsem se věnovala objevování světa prostřednictvím umění, především divadla a tance. Ty jsou pro mne způsobem, jak vyjadřovat sama sebe a komunikovat s ostatními lidmi, vyprávět svůj příběh a pomáhat ostatním dělat to také. Důležitou součástí mého života je trávení času v přírodě. Její prostota a divokost mne inspiruje k tvorbě a pohybu. V budoucnu bych si přála žít na venkově v komunitě lidí, ve které budu moci dělat svoji práci.

Jak ses dostala k tanci?

Tancovala jsem, co si pamatuji. Improvizovala jsem si sama v pokoji nebo na louce. Pak jsem, díky divadlu, zažila různé metody práce s tělem. Někdy v 16 letech jsem se díky rodině a kamarádům dostala na workshop taneční improvizace a od té doby je pohybová práce můj “domov”. Vyzkoušela jsem různé metody a přístupy a obecně se nejvíce věnuji fyzickému divadlu, autentickému pohybu a kontaktní improvizaci.

Jaké jsou tvé taneční zkušenosti?

Moje základy vychází z New Dance technique a Contact Improvisation, které jsem se učila od Milana Kozánka, Zuny Kozánek a Yaniva Mintzera. Absolvovala jsem několik workshopu metody Body Mind Centering s Iwonou Olszowskou. Důležitý byl pro mne trénink a tvoření vedené Sebastianem Gęburou, se kterým jsem poznala techniku Foresythe’a. V několika projektech jsem tvořila představení na pomezí contemporary dance a fyzického divadla. Mezi jiné jsem v rámci stipendia polského Ministra Kultury vytvořila spolu s Tomášem Wortnerem a Milanem Kozánkem spektakl “Paraziti” s premiérou v brněnském BuranTeatru. V roce 2018 jsem 3 měsíce studovala současný tanec v Nuova Offcina Della Danza, kde jsem absolvovala workshopy s mnoha tanečníky a choreografy, mimo jiné i s Ohadem Naharinem či Guyem Shomroni (Batsheva Dance Company).

Co pro tebe znamená tanec?/ Co prožíváš, když tančíš?

Tanec je pro mne něco zcela přirozeného. Věřím, že všichni mohou a měli by tancovat, pokud takovou potřebu ucítí. A je úplně jedno, jak to vypadá. Tanec je pro mne projev člověka, který zahrnuje představivost, osobnost, fyzikalitu, emoce. V tanci cítím svoji osobní svobodu a možnost pracovat s tím, co tu svobodu ohraničuje. Pomáhá mi se dívat na život z jiné, více intuitivní perspektivy. Je to pro mně úžasný způsob, jak trávit čas s lidmi, příležitost potkávat se a učit se od sebe navzájem neverbálně komunikovat.

Na čem teď aktuálně pracuješ?

Kromě hostování v kurzu povedu pár lekcí jako host také v Buran Teatru. Tam pracuji na svém sólovém představení v rámci otevřených rezidencí. Spolu s Tomášem Wortnerem vedu dílny fyzického divadla. Věnuji se také kontaktní improvizace a metodě authentic movement, které můžete zkoumat na mých workshopech v Konektoru Community. Velikou části mé práce jsou teď taneční lekce pro rodiče a děti, na kterých se potkáváme individuálně nebo jako skupina a skrze hru, tanec a pohyb se vzájemně podporujeme v našem autentickém projevu.

Co můžeme očekávat na tvých lekcích?

V učení je pro mně velmi důležitá dynamika skupiny – ráda přizpůsobují program dle toho, jak vnímám náladu a potřeby účastníků. Určitě se objeví během mých lekcí různé techniky, které napomůžou zvýšení vědomí těla a schopnosti improvizovat. Moc mně inspiruje přístup ve kterém ladnost a kvalita pohybu vzniká z organické práce s tělem a z objevení jeho přirozených schopností. Zajímá mne podporovat individuální potenciál každého, kdo má chuť se pustit do dobrodružného objevování sama sebe prostřednictvím tance.

Více o mně

Moje akce

  • Lektor nemá vypsanou žádnou lekci.

Vyber si z nabídky všech akcí

Přejít do kalendáře